Linnaorkester pühendab promenaadikontserdi Olev Siinmaale

Pühapäeval, 11.juulil kell 18 toimub Ranna Kõlakojas traditsiooniline prii sissepääsuga suvemuusika kontsert, mille linnaorkester pühendab arhitekt Olev Siinmaa 140. sünniaastapäevale.

“Keskendume sel korral isikule, kes on oluliselt mõjutanud suvepealinna ilmet ning aidanud kaasa Pärnu kui modernse Läänemere-äärse kuurortlinna kujunemisele”, tutvustas dirigent Kaspar Mänd.

Linnaorkestri kunstilise juhi sõnul juhatab kontsert sisse arhitektuuri ja muusika seostele pühendatud uue hooaja, mille avaakordid kõlavad 3.oktoobril Pärnu kontserdimajas.

“2021.aastal möödub 140 aastat Olev Siinmaa sünnist ning see oli üheks tõukeks, miks otsustasime võtta kontserdihooaja jooksul sellise põneva fookuse. Arhitektuur kui tardunud muusika kui elustunud arhitektuur on teada võrdlused, kuid kas seda võib öelda ka tänapäeval, kus nii üks kui teine on palju muutunud?”, kirjeldas Mänd.

Südasuvisel promenaadikontserdil “See, mis Sa naeratades kinkisid…” kuuleme Siinmaa kaasaegsete muusikat ja tollaseid menulugusid. Kavas Juhan Aavik, Eduard Tubin, Kurt Atterberg, Raimond Valgre ja Darius Milhaud.

Asupaigaks on arhitekti poolt 1937.aastal projekteeritud Ranna kõlakoda, mida võib pidada Pärnu supelfunktsionalismi elegantseks tõlgenduseks. Traditsiooniliselt on suveõhtutel toimunud suur osa kontserte just kõlakoja ümber.

Olev Siinmaa (kuni aastani 1936 Oskar Siiman; 12. november 1881 Pärnu – 29. märts 1948 Norrköping, Rootsi) oli eesti arhitekt, sisekujundaja ja mööblikunstnik, kauaaegne Pärnu linnaarhitekt.

1925. aastal sai Olev Siinmaast Pärnu linnaarhitekt. Tema esimeseks tööks sellel ametikohal oli Pärnu tenniseklubi mänguplatside ja piirdeaia projekteerimine Ringi tänaval. See aed on säilinud tänaseni. Järgnesid Pärnu mudaravila (1927), Pärnu staadioni esimene tribüün (1928; põles 1932. aastal) ja Pärnu kõlakoda (1937).

Olev Siinmaa linnaarhitektiks oleku ajal omandas Pärnu kuurort kaasaegse ilme, linna uusehitised sulasid hästi kokku ümbritseva loodusega. Ehitustegevus oli Pärnus eriti intensiivne 1930. aastate teisel poolel, majandusliku tõusu ajal.

A. Adamsoni kaubamaja (Kuninga tänav 25) kohandati 1928. aastal Siinmaa kavandite järgi hotelliks. 1929. aastal projekteeris Siinmaa suvekasiinoks ümber ehitatud Ammende villa sisekujunduse, kuid seda projekti ei kasutatud.

Siinmaa projekteeritud on funktsionalistlik villa Tallinnas aadressil Roosikrantsi tänav 4B (valmis 1932. aastal) Balti Puuvillavabriku direktorile Mark van Jungile. Siinmaa enda eramu[1] (1931–33) on üks kõige funktsionalistlikumaid kodu reformivaid eramuid Eestis.

Üheks õnnestunumaks funktsionalistlikuks hooneks Eestis on Olev Siinmaa ja Anton Soansi koostöös projekteeritud Pärnu rannahotell, mida ehitati 1935. aasta septembrist kuni 1937. aasta juunini. Ka rannahotelli söögisaali mööbel oli Siinmaa kavandatud ja valmistati Pärnu Puidutööstuse Artellis.

1937. aastal projekteeris Siinmaa Pärnu ranna kõlakoja, mis valmis sama aasta suveks.

Siinmaa oli ka Oru lossi interjööride kujundaja (loss valmis 1936. aastal, kuid hävis II maailmasõjas) ja Tahkurannas Konstantin Pätsi ausammast ümbritseva pargi kavandaja.

1944. aastal põgenes Siinmaa Rootsi, kus töötas Norrköpingi abiarhitektina.