ÕHTU VIRTUOOSIDEGA

LAUPÄEV, 15. aprill 2023

kell 19:00
Pärnu Kontserdimaja

Dirigent: Tomaś Brauner (Tšehhi)
Solist: Heigo Rosin (marimba)

Kavas: Dvořáki, Tüür, Mozart

Kontserdil esitatakse Antonín Dvořáki „Tšehhi süit“ op. 39 ja Wolfgang Amadeus Mozarti sümfoonia nr. 38 „Praha”.
Heigo Rosina soleerimisel tuleb ettekandele Erkki-Sven Tüüri marimbakontsert „Ardor“

Pärnu Linnaorkester korraldab 15. aprillil 2023 Pärnu Kontserdimajas rahvusvahelise hõnguga kontserdi, kus astub esimest korda Eestis orkestri ette tuntud Praha Sümfooniaorkestri peadirigent ning Bohuslav Martinů filharmooniaorkestri peakülalisdirigent Tomáš Brauner Tšehhist.
Tšehhi paikneb geograafiliselt Euroopa südames ning pealinn Praha on olnud kultuuriajaloos üks keskseid linnu. Ka Mozartil olid selle linnaga tihedad sidemed, seal esietendus tema ooper „Don Giovanni“, aga ka tema kuulus sümfoonia nr. 38. Sealset vaimu ja muusikat tutvustab kuulajatele Tomaś Brauner. 

Heigo Rosin (1989) on Eesti esimene löökpillimängija, kes on spetsialiseerunud soolo- ja kammermuusikale. Ta on esinenud Euroopa ja Ameerika kuulsates kontserdisaalides – Carnegie Hall (New York), Tonhalle (Zürich), Gewandhaus (Leipzig), astudes üles nii soolokavadega kui ka solistina mainekate orkestrite ees. 2015. aastal valiti Rosin !Orpheum Foundation” solistide stipendiaadiks Šveitsis ning samal aastal ka World Percussion Group”i kontsertmeistriks, millega kaasnes 5 nädala pikkune tuur Ameerika Ühendriikides. Alates 2016. aastast on ta Malletech”i löökpillide ja Sabian taldrikute ametlik artist.

Löökpillisolistina on Rosin korduvalt üles astunud nimekate orkestritega nagu MDR Leipzig Symphony Orchestra, Riga Sinfonietta, Kiev Soloists, Kymi Sinfonietta, Klaipeda Chamber Orchestra, Belarusian State Symphony Orchestra, Baltic Sea Philharmonic ning loomulikult ka Eesti orkestriparemikuga: Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester ning Vanemuise Sümfooniaorkester.

Heigo Rosin alustas muusikaõpinguid Põltsamaa muusikakoolis 4-aastaselt klaveri erialal. Klassikaliste löökpillide erialal omab ta kahte bakalaureuse- ja magistrikraadi (Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, Flaami Kuninglik Konservatoorium) ning solistidiplomit Aarhusi Kuninglikust Muusikaakadeemiast. Hetkel õpib Rosin doktoriõppes Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias. 2017. aastast on ta löökpillide õpetaja Tartus Heino Elleri Muusikakoolis ning 2022. aastast löökpillide õppejõud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Rosin on edukalt osalenud mitmetel konkursitel, neist suuremad: Rising Stars Grand Prix 2017 Berliinis II Preemia, DeLinkprijs tänapäevamuusika konkurss 2013 I Preemia (Holland), Yamaha Scholarship Competition 2013 for Percussion I Preemia, Klassikatähed 2013 II Preemia. Üle kümne aasta karate treenimist on Heigo Rosinale andnud idee kombineerida võitluskunsti liikumised löökpillimängu liikumistega, mis on andnud talle unikaalse mängutehnika, mida on lisaks kuulamisele ka atraktiivne vaadata. 
www.heigorosin.com

Tomáš Brauner on Praha sümfooniaorkestri peadirigent ja muusikajuht ning Bohuslav Martinů filharmooniaorkestri peakülalisdirigent.  Aastatel 2013–2018 oli ta Pilseni filharmooniaorkestri peadirigent ja aastatel 2014–2018 Tšehhi Raadio sümfooniaorkestri peakülalisdirigent Prahas. Aastatel 2018–2021 oli Tomáš Brauner Bohuslav Martinů filharmooniaorkestri peadirigent.

Tomáš Brauner tegutseb nii orkestri- kui ka ooperidirigendina, juhatades parimaid Euroopa sümfooniaorkestreid. Ta on juhatanud Tšehhi filharmooniaorkestrit, Saksa Raadio filharmooniaorkestrit, Müncheni sümfooniaorkestrit, Nürnbergi sümfoonikuid, Slovakkia filharmooniaorkestrit, Krakovi filharmoonikuid, Rumeenia riiklikku raadioorkestrit, PKF Praha filharmooniat, Praha Raadio sümfooniaorkestrit, Tšehhi riiklikku sümfooniaorkestrit, orkestrit Orchestra of Colours Ateenas, Janáčeki filharmoonikuid Ostravas, Praha kammerorkestrit, Košice riiklikke filharmoonikuid, Moraavia filharmoonikuid ja paljusid teisi orkestreid. Tomáš Brauner alustas oma karjääri ooperidirigendina J. K. Tyli teatris Pilsenis.

Ta on juhatanud mitmeid lavastusi ja esietendusi, nagu näiteks Ponchielli „La Gioconda“, Mozarti „Don Giovanni“, Tšaikovski „Orléansi neitsi“, Rossini „Türklane Itaalias“, Dvořáki „Näkineid“, Puccini „Turandot“, Gounod’ „Faust“, Cilea „Adriana Lecouvreur“, Jarre“Jumalaema kirik Pariisis“ ja paljud teised. Ta debüteeris Praha riigiooperis Verdi „Othello“ dirigendina. Hiljem on ta dirigeerinud seal mitmeid oopereid, sealhulgas Massenet’ „Don Quijote“, Rossini „Sevilla habemeajaja“, Puccini „La Bohéme“, „Tosca“ ja „Turandot“ , Verdi „Nabucco“ ja „La Traviata“, Bizet’ „Carmen“, Mozarti „Võluflööt“ ning Ambroise Thomas’ „Mignoni“ ja Adam’i „Giselle“. Ostrava Moraavia-Sileesia riiklikus teatris on ta dirigeerinud Verdi „Nabuccot“ ja „Ernani“, Puccini „Triptühhonit“, Donizetti „Mary Stuartit“, Gounod’ „Romeo ja Juliat”, Thomas’ „Hamletit“ ja Janáčeki „Kátá Kabanovat“.

2019. aastal dirigeeris ta Slovakkia rahvusteatris Offenbachi „Hoffmanni lugude“ uut lavastust.

Tomáš Brauner on esinenud külalisdirigendina olulistel rahvusvahelistel festivalidel, näiteks Richard Straussi festivalil Garmisch-Partenkirchenis, kus ta esitas Straussi „Alpisümfoonia“ koos Praha Raadio sümfooniaorkestriga. Ta on esinenud ka Bad Kissingeni rahvusvahelisel muusikafestivalil, Praha Kevade rahvusvahelisel muusikafestivalil, Praha rahvusvahelisel Dvořáki festivalil, Litomyšli rahvusvahelisel ooperifestivalil Smetanas ja rahvusvahelisel muusikafestivalil Český Krumlovis. Tema salvestis Bohuslav Martinů kõigi tšelloteostega plaadifirma Dabringhaus und Grimmi jaoks võitis 2017. aasta auhinna Classic Prague Awards. Tomáš Brauneri diskograafia sisaldab järgmisi salvestisi: Karel Husa „Muusika Prahale“ (Supraphon), Dvořáki „Slaavi rapsoodia“ (Arco Diva) ja Bohuslav Martinů klaverikontserdid ning Tšaikovski „Manfred“ ja „Faatum“ Tšehhi Raadio plaadifirma jaoks.

Tomáš Brauner õppis Praha riiklikus konservatooriumis oboed ja dirigeerimist. Ta lõpetas Praha lavakunstide akadeemia dirigendi eriala prof Radomil Eliška juures. Brauner jätkas dirigendiõpinguid Viini muusika- ja etenduskunstide ülikoolis prof Uroš Lajoviči juures. 2017. aastal sai Tomáš Brauner Pilseni linna kunstipreemia silmapaistva kunstilise panuse eest. Tomáš Brauner on 2010. aastal Ateenas toimunud Dimitris Mitropoulose rahvusvahelise dirigendivõistluse auhinna laureaat.

www.tomasbrauner.com

ERIPAKKUMINE!
“Õhtu Virtuoosidega” kontserdi piletiga Pärnu Muuseumi külastus 20% soodsamad! Lisainfo: http://www.parnumuuseum.ee/

 

Similar Posts