MIHKEL KEREMI PORTREEALBUM
Kolm teost – viiulikontsert, tšellokontsert ja 6. sümfoonia – salvestati ajavahemikul 24.–28. jaanuar 2023. Helirežissöör Tanel Klesment. Dirigent ja kogu projekti eestvedaja Mikk Murdvee.
Murdvee hinnangul on albumile jõudnud kolm märgilise tähtsusega teost ühelt viljakaimalt eesti heliloojalt Mihkel Keremilt. Mõlemad kontserdid on solistidele rohkelt väljakutseid esitavad, andes samas võimaluse esitleda nende suurepärast musikaalsust ning kõlailu. Sümfoonia on oma tõsiduses väga kaasahaarav ning sügavamõtteline. Pärnu Linnaorkester ning solistid on teinud suurepärast tööd ja Klesment on selle detailiderohke salvestisega toonud kõigi kolme partituuri nüansid kuulajateni.
Viiulikontsert (2018)on Mihkel Keremi esimene suurem instrumentaalkontsert. Ideed kontserdi kirjutamisest kandis autor endaga kaasas pikka aega, see oli tema jaoks tähtsaim kui miski muu, kuna just siin saavad kokku tema kahe elukutse maailmad. Keremile tundus, et selle hetkeni polnud ta piisavalt küps helilooja ega ka viiuldajana, et kirjutada oma loominguline allkiri, millega ise rahule jääda. Teos on aga loodud autoroolis oma pisikese tütre juures käies ja teda enda juurde külla tuues, selle esiettekanne toimus 28. veebruaril 2019 Pärnus, solist Triin Ruubel, dirigent Mikk Murdvee.
Tšellokontserdi (2020) esiettekanne toimus 28. jaanuaril 2023 Pärnu Kontserdimajas M. Keremi autorikontserdil, mis oli portreealbumi salvestusprotsessi kulminatsiooniks. Helilooja Mihkel Kerem: „Kontsert tšellole ja keelpillidele oli viimane lugu, mille ma kirjutasin mõni aasta tagasi, enne kui kogu maailm kinni pandi. Tänu sellele jäid esiettekande plaanid kõik katki, kuid just seetõttu oli Pärnus võimalik nautida selle loo publikule esmanäitamist“.
6. sümfoonia (2020) on kirjutatud esimese koroonapandeemia ajal, mil helilooja tegi labida ja kirvega aiatöid. „Nagu Eduard Vilde ütles, et „ainult parsil elab luule, ainult vommil sigib suur idee, kõik meie kultuur on tulnud laudast ja aganikust“, nii ka sai minu kuuenda kirjutamine inspiratsiooni pori seest labidaga liivakivide välja kaevamise ja nende teise kohta tassimise talgust (või selle vastu trotsi tundmisest)“.
Esiettekanne toimus 2021. aasta 10. aprillil Kislovodskis. Esitajaks Põhja-Kaukaasia V. I. Safonovi nimelise filharmoonia akadeemiline sümfooniaorkester, dirigent Nikolai Shugajev.
Mihkel Kerem on andekas muusik – viiuldaja, orkestrijuht, kammermuusik ja helilooja.
Praegu töötab ta Suurbritannias Brandenburgi Sinfonia ja Liverpooli Kuningliku Filharmooniaorkestri abikontsertmeistrina. Ta on Eesti Heliloojate Liidu liige aastast 2007.
Heliloojana on ta oma põlvkonna üks produktiivsemaid ja mängitumaid heliloojaid:
tänaseks kuulub ta üle 170 teost hõlmava loomingu nimekirja kaheksa sümfooniat, hulk orkestriteoseid, mitu instrumentaalkontserti, kümme keelpillikvartetti, keelpillisekstett, keelpillioktett, kolm sonaati viiulile ja klaverile, sonaat vioolale ja klaverile, sonaat tšellole ja klaverile, kaks puhkpillikvintetti ja palju sonaate ning väiksemaid teoseid sooloinstrumentidele.
Mihkli heliloomingut võib kuulata nii kahelt autoriplaadilt (väljaandjaks Toccata Classics) kui ka mitmelt teiselt helisalvestiselt. Tema teosel „1984“ põhinev samanimeline film sai 2021. aastal festivalil London Independent Film Awards (LIFA) parima filmimuusika auhinna.
Triin Ruubel on Eesti üks silmapaistvamaid viiuldajaid, kes töötab ERSO kontsertmeistrina aastast 2015. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ning töötab regulaarselt ka Pärnu Muusikafestivali Järvi Akadeemia õppejõuna. Sellele lisaks on ta Eesti Festivaliorkestri abikontsertmeister, samuti on ta töötanud külaliskontsertmeistrina nii Deutsche Kammerphilharmonie Bremeni kui ka Orchestre Philharmonique de Radio France’i juures.
Tšellist Willem Stam on sündinud Kanadas Calgarys. Aastast 2006 on ta elanud Euroopas.
Stam on Ysaÿe Trio ja New European Ensemble’i asutajaliige. Nende ansamblite liikmena ning ka iseseisva solistina on ta esinenud mitmel kontinendil. Mihkel Keremi teose „1984” põhjal tehtud filmis esitas ta nii solistipartii kui ka mängis üht peaosa.
Mikk Murdvee on väljapaistev eesti dirigent ja viiuldaja. Viiuliõpingute kõrval alustas ta 2002. aastal Sibeliuse Akadeemias dirigeerimisõpinguid. Ta on juhatanud ERSO-t, Tallinna Kammerorkestrit, Pärnu Linnaorkestrit ja Haapsalu Festivaliorkestrit, samuti on ta olnud sage külaline Rahvusooperis „Estonia“. Väga oluline on olnud tema töö Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestriga, mille peadirigent oli ta aastatel 2011–2015, viies orkestri väga kõrgele kunstilisele tasemele.
Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestri peadirigent oli ta 2007–2017. Murdvee juhatusel käis orkester kontserditurneedel Rootsis, Taanis, Saksamaal, Poolas ja Eestis ning andis palju edukaid kontserte ja salvestas kaks CD-d. Aastast 2024 on ta Savonlinna linnaorkestri (Savonlinnan Orkesteri) peadirigent ja kunstiline juht. Lisainfo mikkmurdvee.com
Pärnu Linnaorkester (PLO) on juba kolm aastakümmet rikastanud Pärnu kultuurimaastikku kui ainus professionaalne sümfooniaorkester Lääne-Eesti piirkonnas. See kogukonda ühendav muusikaline jõud on loonud mitmekülgset kultuuriruumi ning pakub unikaalseid elamusi nii Pärnu kui kogu Eesti publikule.
PLO ühendab Pärnu andekaid muusikuid, moodustades dünaamilise kogukonna, mis on tuntud oma mobiilsuse ja žanrilise mitmekülgsuse poolest. Pikaajaline koostöö nii erinevate kontserdiorganisatsioonide kui ka rahvusvaheliselt tunnustatud tippmuusikutega on teinud neist Eesti muusikamaastikul silmapaistva kollektiivi.
Pärnu Linnaorkester on pühendunud eesti muusika esiletõstmisele, olles igal aastal uute teoste esmaettekandja ja salvestaja. Tegevus on leidnud kajastust mitmes kultuuriväljaandes ja meediakanalis, kinnitades nende olulist rolli Eesti muusikamaailmas. Lisainfo parnuorkester.ee