ESIMENE KÜLALISDIRIGENT

Pärnu Linnaorkestri esimese külalisdirigent on Mikk Murdvee.

mikk murdvee_Jaakko Paarvala

“Pärnu Linnaorkestriga on koostööd tehtud aastast 2008. Koos oleme esitanud nii klassikuid kui ka teinud hulgaliselt esiettekandeid ning võõrustanud suurepäraseid soliste. Pärnu Linnaorkester on nende aastate jooksul oluliselt arenenud ning meie koosmusitseerimine ja üksteisemõistmine on muutunud üha loomulikumaks ja produktiivsemaks. Tihti mõistame orkestrantidega üksteist juba poolelt sõnalt.
Pärnusse on alati hea ja kodune tulla. Ootan suure rõõmuga meie koostöö jätkumist.” 

Mikk Murdvee

Murdvee on väljapaistev eesti dirigent ja viiuldaja. Õpinguid alustas ta Tallinna Muusikakeskkoolis Niina Murdvee ja Harald Aasa viiuliklassis. 1998. aastal astus Mikk Murdvee Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse ning aastast 1999 jätkas õpinguid Sibeliuse Akadeemias Helsingis prof Mari Tampere-Bezrodny juhendamisel. Viiulieriala lõpetas ta kõrgeima hindega 2005. aastal.Viiuliõpingute kõrval alustas ta 2002. aastal Sibeliuse Akadeemias ka dirigeerimisõpinguid Leif Segerstami, Jorma Panula ja Atso Almila juhendamisel. Dirigeerimisklassi lõpetas Mikk Murdvee 2007. aastal. Samuti on ta end täiendanud Paavo, Neeme ja Kristjan Järvi, Eri Klasi ja paljude teiste meistrikursustel.

Jäädes peale õpingute lõppu küll elama Helsingisse, on Mikk Murdvee tihedalt seotud eesti kultuurieluga. Ta on esinenud viiulisolistina muuhulgas ERSO, Tallinna Kammerorkestri, EMTA sümfooniaorkestri ja Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkestri ees. Mikk Murdvee on juhatanud ERSO-t, Tallinna Kammerorkestrit, Pärnu Linnaorkestrit ja Haapsalu Festivaliorkestrit, samuti on ta olnud sage külaline Rahvusooperis “Estonia”. Väga oluline on olnud tema töö Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestriga, mille peadirigent oli ta aastatel 2011-2015, viies orkestri väga kõrgele kunstilisele tasemele.

Töö kõrval Eestis on Mikk Murdvee pidevalt tegev erinevate Soome orkestritega. Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestri peadirigent oli ta 2007-2017. Murdvee juhatusel käis orkester kontserditurneedel Rootsis, Taanis, Saksamaal, Poolas ja Eestis ning andis palju edukaid kontserte ja salvestas kaks CD-d.

Soomes on Mikk Murdvee juhatanud veel Helsingi Linnaorkestrit, Tampere Filharmoonikuid, Oulu Sümfooniaorkestrit, Turu Filharmoonikuid, Kuopio, Lappeenranta ja Seinäjoki Linnaorkestreid ning Pori Sinfoniettat.

Eriliseks saavutuseks võib pidada rohkearvulise osavõtjaskonnaga konkursi läbimist ning Esa-Pekka Saloneni assistendiks saamist Londoni Philharmonia Orchestra juures. Suvel 2010 dirigeeris ta Ilkka Kuusisto uudisooperi “Taipaleenjoki” maailmaesiettekannet festivalil Ilmajoen Musiikkijuhlat. Etendused jätkusid ka aastal 2011 ning 2012.

Koostöös firmaga Toccata Classics on Mikk Murdvee ja Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestriga salvestatud CD soome helilooja Ernst Mielcki teostega. Väga tänuväärseks tuleb pidada Mikk Murdvee tööd Londonis resideeruva eesti helilooja Mihkel Keremi loomingu propageerimisel. Keremi loomingut on ta juhatanud mitmete orkestritega, sealhulgas Pärnu Linnaorkestriga ning hiljuti ilmusid CD-d Mihkel Keremi teostega Inglise firmalt Toccata Classics – ühel CD-l juhatab Mikk Murdvee Keremi 3. sümfooniat ning soleerib tema Lamento’s (ERSO ja TKO), teisel CD-l esitab koos pianist Sten Lassmanniga Keremi viiulisonaate.

Murdvee on Eesti Festivaliorkestri ning Soome Rahvusooperi Orkestri liige. Aastast 2011 on Mikk Murdvee ka Sibeliuse Akadeemia dirigeerimisosakonna tunnitasuline õppejõud. Mikk Murdvee on Savonlinna Linnaorkestri peadirigent ja kunstiline juht alates 2024. aastast.

Mikk Murdvee on Pärnu linnaorkestri esimene külalisdirigent, kes juhatab kollektiivi alati suurepärase meisterlikkusega.