Hooaja lõppkontsert “Pärlvalge” 10. mai

HOOAJA LÕPPKONTSERT 
„PÄRLVALGE“
10. mai 2024 kell 19 Pärnu Kontserdimajas
Solist Tuuri Dede (metsosopran)
Dirigent Andres Kaljuste

M. Ravel – Le Tombeau de Couperin
F. Poulenc – Sinfonietta
E. Seppar – Anagramm–Portreed ESIETTEKANNE
Kavas on toimunud muudatus.
 

Esiettekandele tuleb Evelin Seppari miniatuuride tsükkel metsosopranile ja Pärnu Linnaorkestrile „Anagramm-Portreed“, mis on kirjutatud spetsiaalselt Tuuri Dedele. Teksti autor Ilmar Laaban.

Hooaja lõppkontserdil põimime kokku kogu hooaja värvid ning aasta jooksul loodud värviküllane kunstiteos saabki valmis.
Olete palutud Pärnu Linnaorkestri 30. juubelihooaja pidulikule lõpetamisele!
 

Tuuri Dede on metsosopran, kes kuulub aastast 2018 ühe maailma edukama nüüdismuusika soprani Barbara Hannigani mentorlusprogrammi Equilibrium Young Artists. 

Dede on soleerinud selliste orkestrite ees nagu Müncheni Filharmoonikud, Taani Rahvusorkester, Kopenhaageni Filharmoonikud, Göteborgi Sümfooniaorkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Liepaja Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester, AIMA festivaliorkester, Corelli Barokkorkester, Vanemuise Sümfooniaorkester, Pärnu Linnaorkester, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia orkester, Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkester, Deutsch- Skandinavische Jugend-Philharmonie jt. ning teinud koostööd selliste dirigentidega nagu Neeme Järvi, Barbara Hannigan, Arvo Volmer, Olari Elts, Risto Joost, Tõnu Kaljuste, Peter Spissky, Kaspars Putnins, Kaspar Mänd, Mikk Üleoja, Ingrid Roose, Toomas Kapten, Erki Pehk, Hirvo Surva, Anssi Mattila, Andreas Peer Kähler, Markus Lehtinen, Edward Anian Cooper, Jaan Ots, Orhun Orhon, Martin Sildos jt. 

Dede on kirglik suurvormide esitaja ning on soleerinud sellistes suurteostes nagu Verdi Reekviem, Mahleri 2. sümfoonia, Mozarti Reekviem, Elgari „The Dream of Gerontius”; Händeli „Messias“, „Theodora“, „Judas Maccabeus” ja „La Resurrezione”; Bachi „Magnificat“ ja h-moll missa; Sibeliuse „Kullervo”; Vivier´ „Wo bist du Licht“; Mendelssohni „Lobgesang”; Stravinski „Pulcinella“, Pergolesi „Stabat Mater”; Rossini „Petite messe solennelle”; Beethoveni 9. Sümfoonia; Respighi „Lauda per la nativitá del Signore” jt. 
Dede rollide hulka kuuluvad Cornelia (G. F. Händeli „Julius Caesar”); Hänsel (E. Humperdincki „Hänsel und Gretel”); Dorabella (W. A. Mozarti „Così fan tutte”); Frida (K. Aho „Frida y Diego”); Ariel (J. Sibeliuse „Myrsky”); Ema, Kiil ja Teetass (M. Raveli „L’enfant et les sortilègès”); Jocasta (I. Stravinski „Oedipus Rex”). Aastal 2021 võitis Dede Vello Jürna nimelise konkursi kolmanda preemia; pääses 2018. aastal poolfinaali rahvusvahelisel Wilhelm Stenhammari konkursil Rootsis; 2017. aastal võitis ta esimese koha rahvusvahelisel konkursil „Havets röst” Ahvenamaal ning teenis finalisti koha ja kolm eripreemiat Vello Jürna konkursil Eestis; 2016. aastal võitis ta esimese ja 2014. aastal kolmanda preemia Mart Saare nimelisel lauljate konkursil ning neljanda koha ja Sibeliuse perekonna eripreemia rahvusvahelisel Sibeliuse konkursil aastal 2015. Dede lõpetas aastal 2016 ooperilaulu magistratuuri Sibeliuse Akadeemias (õp Annika Ollinkari) ning on varem omandanud bakalaureusekraadi Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias (õp Teele Jõks), õppinud vahetusõpilasena Milanos Giuseppe Verdi konservatooriumis (õp Cristina Rubin) ning aasta Georg Otsa nimelises muusikakoolis (õp Marika Eensalu). Jaanuaris 2016 tegi Dede oma debüüdi Berliini Filharmoonias.
 

Rohkem infot www.tuuridede.com 
Dede foto autor Sohvi Viik-Kalluste

Mitmekülgne muusik Andres Kaljuste on Eesti publikule tuttav nii dirigendi kui ka viiuli- ja vioolamängija rollis. Samuti on Kaljuste hetkel Tallinna Muusika- ja Balletikooli klassikalise suuna loovjuht ning Tartus Eller Sümfonieti dirigent.
Andres Kaljuste muusikutee ning instrumendiõpingud said alguse Aino Riikjärve viiuliklassis. Tallinna Muusikakeskkooli lõpetamisele järgnesid õpingud Eesti Muusikaja Teatriakadeemias, Stockholmis Kuninglikus Muusikakõrgkoolis ning Berliinis Hanns Eisleri Muusikakõrgkoolis. Tema juhendajateks olid Urmas Vulp, Nina Balabina, Oleg Balabine ning prof Ulf Wallin.

Andres Kaljuste õppis dirigeerimist Sibeliuse Akadeemias, olles samal ajal Helsingi Filharmoonikute vioolarühma kontsertmeister. Tänaseks on ta dirigendina teinud koostööd mitme orkestriga, sh Helsingi Filharmoonikud, Tampere Filharmoonikud, Odense Sümfooniaorkester, Rahvusooper Estonia, Lahti Sinfonia, ERSO, Aarhusi Sümfoonikud, Tallinna Kammerorkester, Keski Pohjanmaa Kammerorkester jpt.

Ta on lisaks muusikaline partner mitmele Eesti ning rahvusvahelisele interpreedile, sh Steven Isserlis, Mark Padmore, Hans Christian Aavik ja Marcel Johannes Kits. Samuti on ta juhatanud esiettekandeid mitmelt eesti heliloojalt, nagu Märt-Matis Lill, Timo Steiner, Tõnu Kõrvits, Riho-Esko Maimets, Marianna Liik, Madli-Marje Gildemann ja Alisson Kruusmaa. Kaljustele on kirjutanud uudisteoseid heliloojad Tõnu Kõrvits,
Rasmus Puur ja Anna-Margret Noorhani.
Kaljuste on töötanud Stockholmi Lilla Akademieni viiuli- ning vioola õppejõuna, ta olnud veel Eesti Muusika ja Teatriakadeemia Sümfooniaorkestri dirigent, keelpilliõpingute lektor ning kammermuusika õppejõud. Kaljuste on andnud meistriklasse Inglismaal, Prantsusmaal, Venemaal, Hiinas ja Soomes. Üks olulisemaid projekte, mis Andres Kaljustel on viimastel aastatel käsil olnud ning mis jätkub ka tulevastel aastatel, on Heino Elleri viiuli- ja klaverimuusika albumi salvestamine Suurbritannia plaadifirmale First Hand Records ning sellel kõlava muusika esitamine ja tutvustamine paljudes maades. Enamik plaadil kõlavast muusikast jõuab helikandjal kuulajateni üle maailma esimest korda, sest paljud teosed on seni kas salvestamata või vaid arhiivisalvestistes. Koos pianist Sophia Rahmaniga on Andres viinud Elleri muusikat viimase viieteist aasta jooksul publikuni Taanis,
Suurbritannias, Lätis, Soomes ja Hiinas.
Album ilmus 2024 kevadel ning on kuulatav nii CD-lt kui ka kõigil suurimatel voogedastusplatvormidel.

 
Pärnu Linnaorkester on teinud märkimisväärset koostööd mitme maineka festivaliga, esinenud nii rahvusvaheliselt tuntud dirigentide ja solistide kui ka noorte tulevikutalentidega, luues unustamatuid muusikaelamusi.
Orkestri missioon on leida üles noored muusikud ja pakkuda neile esinemisvõimalust koos professionaalse kollektiiviga ning julgustada elukutse valikul.
Mitmekülgsed, žanriliselt vaheldusrikkad ja loomingulised hooajad on pakkunud rohkelt esinemisi Pärnu traditsioonilistel sündmustel, erinevates muusikalavastustes ja ooperites. Lisaks on salvestatud arvukalt Eesti heliloomingut, väärtustades kodumaiste autorite töid.
Orkestri esitused on jõudnud plaatidele ja filmide heliribadele, pakkudes elamusi nii kinoekraanidel kui ka muusikasõprade kodudes. Väärtustame särava muusika loomist ning loome rõõmu ajatu muusikaga.
Olete palutud juubelihooajal kogema muusika maagiat ning avastama uusi helimaailmu koos Pärnu Linnaorkestriga.

Piletid müügil