Pärnu Linnaorkester toob filmi- ja klassikalise muusika austajate rõõmuks taas lavale ajatu meistriteose.

Pärnu Linnaorkestri 30. sünnipäevahooaeg hooaeg on inspireeritud värvidest ja seetõttu on igal kontserdil mõni värviga seotud pealkiri. Meresinine, sammalroheline, purpurpunane, ronkmust, suitsuhall, jne – kõik need värvid vihjavad väga eriilmelistele kontserdikavadele.

Juba homme, 16. novemberil toome taas publiku ette tummfilmi „Jeanne D’arci kannatused( „La passion de Jeanne d’Arc“ – 1928, Carl Theodor Dreyer) ekraniseeringu koos Tõnu Kõrvitsa loodud muusikaga, millele teeb sissejuhatuse filmikriitik Tristan Priimägi. Kontserti juhatab dirigent Risto Joost.

Linateost on läbi aegade hääletatud parima tummfilmi esikümnesse. Pärnu Linnaorkestri direktori, Helen Erastuse sõnul teeb Renée Falconetti  filmis nimikangelasena vapustava rolli. Tegemist on väga haarava filmiga ning Erastus soovitab huvilistel võimalust kasutada ja filmiõhtul kindlasti osaleda.


Tõnu Kõrvitsal on eriline suhe legendaarse taani režissööri Carl Theodor Dreyeri loominguga. Nimelt on ta kirjutanud muusika kahele Dreyeri linateosele – filmidele „Vampyr – Der Traum des Allan Grey“ (1932), mida Pärnu Linnaorkester kandis ette oma 28. hooajal  ja „La Passion de Jeanne d’Arc“ (1928). Käesolevat filmi koos muusikaga kanname ette juba teist korda – eelmine ettekanne toimus 2017. aasta juulikuus toonase peadirigendi Jüri Alperteni dirigeerimisel. Kuna juubelihooajal toome uue muusika kõrval esile ka erilisemaid hetki möödanikust, siis olemegi seetõttu seda teost taas esitamas. Hingedekuu ajale sobivalt on tegemist kujundliku küünla läitmisega armastatud Jüri Alperteni mälestuseks. Kuivõrd Pärnu Linnaorkestri juubelihooaja kontserdid kannavad kõik mõne värviga seotud pealkirja, siis on kogu temaatikast lähtuv „SUITSUHALL“ vägagi sobilik.

T. Kõrvitsa poeetiline ja nägemuslik muusika viib kuulaja hüpnootilistele rännakutele looduse ja rahvapärimuse, inimhinge ja alateadvuse maastikele. Kõrvitsa helikeeles täiendab väljendusrikast meloodikat peenekoeline harmoonia- ja tämbrivärvide spekter. Tema teoste pealkirjades peegelduvad sageli romantilised allegooriad või mütoloogilised kujutlused: “Irdunud sild”, “Sinule, öö sõnumitooja”, “Armastuse märk”, “Tänumeele jõgi”, “Eldorado”, “Sinine värav” jne. Viimasel kümnendil on Kõrvitsa loomingu oluliseks inspiratsiooniallikaks saanud eesti rahvalaul, aga mõnikord ka teiste põhjarahvaste laulutraditsioon ja orientaalne meloodika.

Filmiõhtul dirigeerib Pärnu linnaorkestri ees Risto Joost, kes on oma põlvkonna üks väljapaistvamaid ja mitmekülgsemaid dirigente. Ta on avara pilguga muusik, kelle rikkalik repertuaar ulatub barokist nüüdismuusikani, hõlmates sageli ka uudisloomingu esiettekandeid.

Filmi sissejuhatav filmiajakirjanik ja -kriitik Tristan Priimägi  on kirjutanud paljudes ajalehtedes ja ajakirjades filmist, muusikast ja popkultuurist, teinud filmitõlkeid ja filmipromotsioonitööd, korraldanud filmiüritusi, olnud mitu aastat Pimedate Ööde filmifestivali valikukomitee liige.  Pärnu Linnaorkestri koostöö Tristan Priimägiga toimub juba kolmandat aastat, varasemad sissejuhatused on tehtud filmidele „Vampyr“ ja „Nosferatu“.

Tartlastel on võimalus filmiõhtust osa saada juba laupäeval, 18.11.2023 algusega kell 19. Eesti Rahva Muuseumis.

***

Tagasi Pärnus, 29. novembril, kõlab Pärnu kontserdimajas levimuusika õhtu „Purpurpunane kolmapäev“, kus Pärnu Linnaorkester ühendab jõud Eesti Laulu võitja Alika Milova ja armastatud laulja Ott Leplandiga. Kontsert annab unikaalse võimaluse nautida popartistide originaalloomingut ja kaunilt kohandatud orkestriseadeid populaarsetest lugudest, dirigendipuldis on Riivo Jõgi.

Uuesti astub linnaorkester publiku ette kontserdiga „Sammalroheline linnutee“ 10. detsembril ehk teisel advendil. Solistidena on laval ürgse väega laulja Siiri Sisask ja karismaatiline tšellovirtuoos Marcel Johannes Kits ning kontserdil on kaastegevad Pärnu Kammerkoor (dirigent Elo Kesküla) ja Tallinna Kammerkoor (dirigent Heli Jürgenson). Esinejaterohket kontserti Pärnu kontserdimajas juhatab Aivo Välja.

***

Uue rubriigina on linnaorkestri  kodulehel avatud ajalaegas, kuhu ootab sõpradelt, endistelt ja praegustelt kolleegidelt ning austajatelt mälestusi, fotosid, videoklippe seoses Pärnu Linnaorkestriga läbi aegade. Laekunud meenutustest valmib memuaaride kogumik.

Pärnu Linnaorkestri piletid on saadaval Piletilevis, soodustused kehtivad  õpilastele pensionäridele, muusikakoolidele ja gruppidele.

Pärnu Linnaorkester on Lääne Eesti ainus professionaalne sümfooniaorkester, mis on arendanud ja rikastanud kohalikku kultuurielu ning Eesti muusikakultuuri laiemalt, luues kõrgetasemelisi muusikaelamusi nii suvepealinna, kogu Eesti kui ka rahvusvahelisele publikule. 

Pressipääsmete tellimiseks palun võtke ühendust kristi.raidla@parnuorkester.ee

Lisainfo:
Helen Erastus, Parnu Linnaorkesteri direktor
helen.erastus@parnuorkester.ee

Similar Posts