„As if a river were singing…“

Värskest orkestrimuusika albumi ideest ja saamisloost räägivad heliloojad Alisson Kruusmaa, Maria Kõrvits ning Rasmus Puur, solist Linda-Anette Verte ning dirigent Kaspar Mänd.  

Album „justkui jõgi oleks laulnud…“ koondab endas kolme noorema põlve eesti helilooja värskeimat orkestriloomingut, mis kõlasid esiettekandes viimase kahe aasta jooksul Pärnu Linnaorkestri esituses. Teosed pälvisid sooja vastuvõtu ja tunnustust, mis andsid edasise tõuke teoste salvestamiseks ja koondamiseks albumisse.  

Albumi nimiteose “justkui jõgi oleks laulnud…” autor on Pärnust pärit Alisson Kruusmaa, kelle muusika esiettekanded kõlavad viimastel aegadel üha rohkem välismaal. Maria Kõrvitsa orkestriteos “betoon” on kirjutatud pühendusega legendaarsele Pärnu linnaarhitektile Olev Siinmaale ning on inspireeritud Siinmaa ühest tuntuimast tööst, Rannahoone seenrõdust. Vastvalminud albumile on Siinmaa hoone jäädvustanud fotograaf Tõnu Tunnel. Rasmus Puuri viiulikontsert märgib juba märkimisväärselt viljaka helilooja loomingus uue peatüki algust. Teos pälvis ka LHV heliloomingupreemia. 
Kogumiku annab välja rahvusvaheliselt tunnustatud klassikalise muusika plaadifirma Odradek. Albumit plaanitakse müüa USA-s, Kanadas, Itaalias, Saksamaal, Inglismaal, Hiinas, Jaapanis, Kreekas, Norras, Poolas. Rootsis, Lätis, Tšehhis ja Slovakkias. 

“See album võtab kokku ühe olulise uue suuna Pärnu Linnaorkestri tegevuses, milleks on tihedam ja loominguliselt elav koostöö praeguse aja heliloojatega. Nende teoste salvestamine oli olulisim ülesanne keerulisel koroona-ajal, mil avalikke kontserte polnud võimalik anda. Seega on siin albumil orkestri hääl, mida pikka aega publikuni viia ei saanud. Ühtlasi on see album orkestri esimene sümfoonilise muusika album, mis loodetavasti ei jää viimaseks,” sõnas dirigent Kaspar Mänd. 

 
Muusikateadlase Kristina Kõrveri sõnul on iga heliplaat alati midagi palju rohkemat kui salvestatud teoste kogumik. Oma täpsel ja tundlikul moel peegeldab see ka muusika loojaid ja esitajaid, nende ideid ja tunnetust. Niisiis võiks seda albumit vaadelda kui omamoodi muusikalist voolusängi, kuhu suubuvad paljud eriilmelised jõed – igaühel neist oma teekond, oma laul. 

Alisson Kruusmaa, Maria Kõrvits ja Rasmus Puur on oma suhtelisele noorusele vaatamata juba omajagu kogenud ja tunnustust leidnud heliloojad. Aastakümnete pärast võib nende praeguseks valminud teostele viidata kui varasele loomeperioodile ning järgnevaisse aastatesse jääb küllap palju otsinguid ja uusi radu… Siiski võib juba praegu öelda, et kõigi kolme autori muusikas on välja joonistunud oma individuaalne maailmataju ja hääl, millega seda vahendada. 

Kogumiku saavad huviliseld endale soetada plaadipoodidest Apollo, Rahva Raamat, Terminal ning Lasering.

Pärnu Linnaorkestrit on võimalik kuulda HOOAJA LÕPPKONTSERDIL 27. aprillil kell 19.00 Pärnu Kontserdimajas.

Kõlavad ukraina helilooja Hanna Havryletsi “Hümn”,  Erkki-Sven Tüüri sümfoonia nr.8 ning Kirke Karja klaverikontserdi esiettekanne.  

Kontserdi eel, kell 18.00 vestlevad muusikast ja arhitektuurist Kirke Karja, Erkki-Sven Tüür ning arhitekt Mihkel Tüür. 

Pärnu kontserdimaja ja Pärnu Linnaorkestri hooaja ühise lõppkontserdi solist on telekonkursi „Klassikatähed“ võitja, noorema põlvkonna pianistide särav esindaja Sten Heinoja. Pärnu Linnaorkestrit juhatab peadirigent Kaspar Mänd. Kontserdist teeb otseülekande Klassikaraadio ning kontserti saab tasuta jälgida ka otseülekandena Pärnu Linnaorkestri veebilehelt www.parnuorkester.ee.

Lisainfo

Helen Erastus
Pärnu Linnaorkester

direktor
helen.erastus@parnuorkester.ee

+3725177984

Similar Posts