29. HOOAJA LÕPPKONTSERT

Neljapäev, 11. mai 2023

kell 19:00
Pärnu Kontserdimajas

Solist: Kalev Kuljus (oboe)
Dirigent: Mihhail Gerts
Kavas Tobias, Puur (esiettekanne), Schumann

Kontserdil kõlab Rudolf Tobiase avamäng “Julius Caesar” (1896), mis on eesti muusikas esimene sümfooniline avamäng.
Esiettekandele tuleb Rasmus Puuri oboekontsert. Teos on kirjutatud spetsiaalselt Kalev Kuljust silmas pidades, kes on rahvusvaheliselt üks tuntuim eesti instrumentalist. Hooaja lõpetab pidulikult R Schumanni „Kevadsümfoonia“.

Kalev Kuljus on õppinud Tallinna Muusikakoolis ja Tallinna Muusika – keskkoolis, lõpetanud oboe eriala Eesti Muusika- ja Teatriakadee – mias, Lyoni Rahvuslikus Kõrgemas Konservatooriumis ja Karlsruhe Riiklikus Muusikaülikoolis. Peale selle on ta täiendanud end palju – des rahvusvahelistes meistriklassides.

Ta on olnud võidukas mitmel konkursil: pälvinud esikoha Eesti puhkpillimängijate võistlusel (Tallinn, 1990), Cruselli nimelisel puhk – pillimängijate konkurfsil Soomes (Uusikaupunki, 1999), kammermuusikakonkursil „Junge Podium Musiker“ Saksamaal (Mannheim, 2000) ja konkursil „Praha kevad” Tšehhis (2001) ning saanud IV koha ja parima oboemängija tiitli konkursil „Pacem in Terris” Saksamaal (Bayreuth, 2000).

 

Kuljus on olnud soolooboist orkestris Filharmonica Arturo Toscanini Itaalias (2004–2010) ning oboerühma kontsertmeister Eesti Riiklikus Sümfooniaorkestris (2000–2003). Külalissoolooboistina on ta tegutsenud Birminghami Sümfooniaorkestris (2003–2011), Baieri Raadio orkestris (2003–2011) ja Peterburi Sümfooniaorkestris (2001–2002). Lisaks on Kuljus mänginud Tallinna Kammerorkestris, Põhjamaade Sümfooniaorkestris, Soome-Eesti Barokkorkestris, Müncheni Filharmoonikutes, orkestrites DSO Berlin ja RSB Berlin, Lyoni Kammerorkestris jpt-s.

Aastatel 2002–2004 mängis Kuljus külalissoolooboistina Berliini Filharmoonikute ridades, esinedes mh Salzburgi Festivalil ja sir Simon Rattle’i inauguratsiooni kontserdil. 2002. aastast on Kuljus Põhja-Saksa Raadio Sümfooniaorkestri ehk NDR Elbphilharmonie orkestri soolooboemängija. 12 13 2017. aastal avas ta Hamburgis Euroopa ühe uhkeima kontserdimaja – Elbphilharmonie – Benjamin Britteni 1. metamorfoosiga „Paan” „Kuuest metamorfoosist“ soolooboele. Hinnatud solistina on ta esinenud väga paljude orkestrite ees ja teinud koostööd selliste nimekate dirigentidega nagu Esa-Pekka Salonen, Claudio Abbado, Sir Simon Rattle, Daniel Barenboim, Mariss Jansons, Lorin Maazel, William Christi, Zubin Mehta, Bernard Haitink, Christoph von Dohnányi, Christoph Eschenbach, Riccardo Muti, Jukka-Pekka Saraste, Juha Kangas jt. Eesti dirigentidest kuuluvad siia Neeme Järvi, Paavo Järvi, Eri Klas, Tõnu Kaljuste, Anu Tali, Olari Elts ja Risto Joost.

 

Soolokontserte on Kuljus andnud nii Euroopas, Kaug-Idas kui LõunaAmeerikas. Kuljuse repertuaari kuuluvad enamik peamisi oboekontserte barokist kaasajani. Eesti heliloojatest on Kalev Kuljusele kirjutanud teoseid Mari Vihmand („La Question“), Tõnu Kõrvits („Metsalill“, „La Folia“, „Metsalinnud“), Helena Tulve („Valvaja”) ja Mart Siimer („Varjud lumel“).

2024. aastal tuleb Kuljuse esituses maailmaesiettekandele Erkki-Sven Tüüri oboekontsert. Kuljus tegutseb ka oboe õppejõuna. Pedagoogilised väljakutsed sisaldavad muuhulgas õppejõu ametit Karlsruhe Muusikakõrgkoolis ja Shanghai Sümfooniaorkestri akadeemias, aga ka meistrikursusi Jaapanis (Tokyos, Osakas, Kyotos, Nagoyas, Nahas), Helsingi Sibeliuse Akadeemias, Leipzigi ja Lübecki muusikakõrgkoolides jm.

Mihhail Gerts on juhatanud üle 60 orkestri maailmas, nende hulgas on NHK Sümfooniaorkester ja Osaka Filharmooniaorkester Jaapanis, Prantsuse Raadio Filharmooniline Orkester, BBC Sümfooniaorchester, Accademia Nazionale di Santa Cecilia (Itaalia), arvukad orkestrid Prantsusmaal ja Saksamaal, sh. Gewandhausorchester Leipzig, Staatskapelle Dresden, Deutsches Symphonie-Orchester Berlin, samuti Belgia Rahvusorkester, Oslo Filharmooniline Orkester, Helsingi Linnaorkester, Monte Carlo Filharmooniaorkester, Luksemburgi Filharmooniline Orkester, Sydney Sümfooniaorkester, Iirimaa Rahvuslik Sümfooniaorkester, Gulbenkian Sümfooniaorkester (Portugal), Poola Raadio Rahvuslik Sümfooniaorkester, Sloveenia Raadio Orkester, Sofia Filharmooniline Orkester (Bulgaaria) jpt. 

Aastatel 2015–2017 oli Mihhail Gerts Hageni teatri (Saksamaa) esimene kapellmeister. 2007–2014 töötas ta dirigendina Rahvusooper Estonias. Aastatel 2005–2007 oli Mihhail Gerts Eesti Rahvusmeeskoori dirigent.

Muusikaõpinguid alustas Mihhail Gerts Tartu Heino Elleri Muusikakoolis, jätkates seejärel õpinguid Tallinna Muusikakeskkoolis. Ta on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia klaveri (Prof. I. Ilja) ja orkestridirigeerimise (Prof. P. Mägi) erialadel samuti Berliini Hanns Eisleri nimelise Muusikakõrgkooli orkestridirigeerimise erialal. 2011. aastal lõpetas ta Eesti Muusika-ja Teatriakadeemia doktorantuuri.

Similar Posts