Kuldlõige

23. oktoober 2021 19:00 Pärnu kontserdimaja

Solist Martin Kuuskmann (fagott)
Pärnu Linnaorkester
Dirigent Risto Joost

Kavas:
Anna Clyne – Sound & Fury
Wolfgang Amadeus Mozart – Sümfoonia nr 39
Erkki-Sven Tüür – Fagotikontsert

Hind: 10 € – 15 €, toetajapilet 30 €

Kontserdikava toob fookusesse eesti muusika ja esitajad koos klassitsistliku repertuaariga eri ajastutest.

Pärnu Linnaorkestril on väga hea meel taaskord musitseerida koos kahekordse Grammy nominendist fagotimängija Martin Kuuskmanni ja dirigent Risto Joostiga, kellega seob pikemaajaline koostöö.

Inglise helilooja Anna Clyne on tõusev täht muusikamaailmas. Tema teos “Sound and Fury” raamistab oma rütmika ja karakteritega Erkki-Sven Tüüri virtuoosset fagotikontserti ja Mozarti ühte tuntuimat sümfooniat nr. 39. Elagu uus ja vana klassika!

MARTIN KUUSKMANN on üks nõutumaid fagotimängijaid rahvusvahelisel areenil ja põnevamaid artiste klassikalise muusika vallas. Ta on tuntud oma karismaatiliste esituste poolest, millega käivad kaasas tehniline kindlus ja särav virtuoossus. Ta tunneb end koduselt paljudes eri muusikakastiilides ning on salvestanud laiahaardelist repertuaari alates Mozarti ja Hummeli kontsertidest kuni spetsiaalselt talle loodud ja Christopher Theofanidise ja David Chesky kontsertideni, mis esitati Grammy nominentideks. Tuntust on kogunud tema silmapaistev esitus Luciano Berio monumentaalsest sooloteosest „Sequenza XII“, mille kohta kirjutati ajalehes The New York Times: „Kuuskmann näitas üles virtuoossust ja üliinimlikku hingamiskontrolli.“

Martin Kuuskmann on esinenud ja salvestanud paljude maailma tipporkestritega (New Yorgi ja Londoni filharmoonikud, ERSO, Islandi ja MDR Leipzigi raadio sümfooniaorkester, Eesti Festivaliorkester, TKO jt) ning dirigentidega (Neeme, Paavo ja Kristjan Järvi, Robert Spano, Dennis Russel Davies, Risto Joost, Tõnu Kaljuste ja Mihhail Gerts). Tema erakordselt lai repertuaar ulatub fagotiklassikast kuni spetsiaalselt talle kirjutatud 13 kontserdini, mille autorid on Erkki-Sven Tüür, Tõnu Kõrvits, Eino Tamberg, Ülo Krigul, Mingo Rajandi, Páll Ragnar Pálsson jt. Ta on teinud koostööd ka džässistaaridega nagu Gerry Mulligan, Joe Zawinul ja John Patitucci, viimane kirjutas talle kapriisi nr 1 fagotile ja keelpillidele.

Hooajal 2020/2021 jätkab Martin Kuuskmann koostööd pianist Kristjan Randaluga, kellega tuuakse ettekandele uusversioon Schuberti laulutsüklist „Talvine teekond“. Residentartistina Tucsoni Sümfooniaorkestri juures koos dirigent José Luiz Gomesiga on kavas mitmed soolo- ja kammerkontserdid. Järgnevatel hooaegadel seisavad ees esiettekanded ja esmasalvestused Erkki-Sven Tüüri, Eino Tambergi ja Páll Ragnar Pálssoni kontsertidest koos ERSO, Olari Eltsi ja Mihhail Gertsiga ning Tõnu Kõrvitsa kontserdid TKO ja Risto Joostiga.

Nõutud kammermuusikapartnerina on Martin Kuuskmann olnud külalisesineja ja solist Berliini Filharmoonikute kammerkoosseisudes Berliner Ensemble ja Bläser der Berliner Philharmoniker, samuti paljudel festivalidel (Austraalia Kammermuusikafestival, Risør, Sesc Pelotas, Bremeni ja Pärnu muusikafestivalid). Tema muusikaliste partnerite hulgas on Kirill Gerstein, Leif Ove Andsnes, Christoph Hartmann, Lars Anders Tomter, Olev Edvard Antonsen, Tanja Tezlaff ja Maarika Järvi. Martin Kuuskmann on olnud alates aastast 1995. aastast Absolute Ensemble’i solist. Ta on üles astunud kontsertmeistri või külaliskontsertmeistrina Eesti Festivaliorkestri, Seouli Filharmoonikute, Orpheuse Kammerorkestri jpt kollektiivide ees.

Martin Kuuskmann sündis Tallinnas ja alustas muusikaõpinguid 6-aastaselt klaveri alal, jätkates klarneti erialal. Õhutatuna oma õpetajatest Tallinna Muusikakeskkoolis, kelle sõnul oli Eestis väga puudu fagotimängijatest, asus ta 15-aastaselt fagoti erialale, mida õppis edasi USAs, lõpetades täisstipendiumite toel Manhattani ja Yale’i muusikakoolid. Tema juhendajad on olnud Stephen Maxym, Frank Morelli, Rufus Olivier, Vernon Read ja Ilmar Aasmets.

Nüüdsel ajal on Martin Kuuskmann pühendunud õpetaja, kes tegutseb fagoti- ja kammermuusika professorina Denveri ülikoolis ning annab regulaarselt meistriklasse üle maailma nii festivalidel kui ka ülikoolides. Olles alati uue otsinguil, on ta aastaid pärast Heckeli fagotil mängimist valinud oma instrumendiks alates 2010. aastast Saksamaal valmistatavad Bernd Moosmanni fagotid ning aidanud ühtlasi kaasa selle firma professionaalse fagotikollektsiooni väljaarendamisele.

RISTO JOOST on tunnustatud dirigent nii ooperi- kui kontserdi- lavadel. Tema repertuaar ulatub barokist kaasaegsete heliloojate teosteni.

2012. aasta V Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi ning 2015. aastal Nikolai Malko nime kandva Kopenhaageni rahvus- vahelise konkursi laureaat on 2020. aasta sügisest Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent. Aastast 2009 on Risto Joost Rahvusooper Estonia koosseisuline dirigent, kus on muusikajuhina toonud lavale lavastusi kõikidest žanritest.

Aastatel 2013-2019 oli ta Tallinna Kammerorkestri peadirigent, 2017-2018 Birgitta Festivali kunstiline juht, 2015-2019 MDR Leipzigi raadiokoor kunstiline juht ja 2011-2015 Madalmaade kammerkoori peadirigent.

Ta on juhatanud mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud orkestreid, nagu Bergeni Filharmoonikud, Helsingi Linnaorkester, MDRi, SWRi sümfooniaorkestrid (Saksamaa), Madalmaade Filharmooniorkester, Fenice Filharmoonikud (Veneetsia), Sevilla Kuninglik Sümfooniaorkester, Strasbourg’i Filharmoonikud, Maria teatri orkester (Peterburi). Samuti on Joost seisnud dirigendina mitmete kõrgelt hinnatud kooride ees, nagu RIASi kammerkoor, Berliini Raadiokoor, SWRi Vokaalansambel, Rootsi Raadio koor, Ars Nova Copenhagen, segakoor Latvija jt.

Hooajal 2021/2022 ootavad Joosti ees Mozarti “Idomeneo” kontsertlavastused Rahvusooper “Estoniaga”. Vanemuise Sümfooniaorkestri hooaja avakontsert Mahleri Sümfooniaga nr. 2. Uuslavastused – Donizetti “Linda di Chamounix”, Mozarti “Don Giovanni”, Wagneri “Tristan ja Isolde”, Ardo Ran Varrese “Põrgupõhja uus Vanapagan”, Tšaikovski “Luikede järv”, Stravinski “Tulilind”, Rimski-Korsakovi “Šahrazad” Vanemuise teatris.

Tampere ooperis toob Joost välja Mozarti “Võluflöödi”, lisaks turneed Ostrava ja Põhja-Hollandi Sümfooniaorkestritega ja kontserdid Aarhusi, Liepaja ja Wuppertali sümfooniaorkestri- tega. Mais 2022 Tõnu Kõrvitsa uudisteose esiettekanne ja plaadistus Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Tallinna Kammerorkestriga.
Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Risto Joosti aasta muusikuks 2018 kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas. 2006. ja 2016. aastal pälvis Joost Eesti Muusikanõukogu helikunsti sihtkapitali aastapreemia ning 2011. aastal Eesti Vabariigi noore kultuuritegelase preemia.

Similar Posts