Õhtu virtuoosidega TARTUS 28.02. kell 19
KAVAS:
Artur Kapp – Fugato ja Andante
Villem Kapp – Eleegia
W. A. Mozart – Klarnetikontsert A-duur, KV 622
Weber – Klaverikontsert nr. 1 C-duur, op. 11 ESMAETTEKANNE EESTIS!
Orkestri missioon on leida üles noored muusikud ja pakkuda neile esinemisvõimalust koos professionaalse kollektiiviga ning julgustada elukutse valikul.
Olete palutud juubelihooajal kogema muusika maagiat ning avastama uusi helimaailmu koos Pärnu Linnaorkestriga.
Oliver Rähni on sündinud 2003 aastal Kyotos, Jaapanis eesti muusikute perekonda.
Oliver alustas klaverimänguõpinguid kaheksa aastaselt oma ema, pianist Tuuli Rähni juures Bolungarviki muusikakoolis. Ta lõpetas selle kooli kõrgeimas astmes 2022 aastal, pälvides Islandil haruldase kõrgeima hinde 10,0.
Oliver on korduvalt võitnud esimese preemia oma vanusegrupis üleislandilisel muusikakoolide konkurss-festivalil ja on sellega seoses, kolmel korral, valitud esinema Reykjaviki Harpa kontsertsaali. Oliver andis esimese klaveri-sooloõhtu 16 aastaselt Midnight Sun festivalil, Islandil. Ta on üles astunud solistina Barcelonas, Tarragonas, Dublinis, Galways, Reykjavikis, Tallinnas jm. Klaverisolistina orkestri ees on ta esinenud ka Reykjavikis Harpas koos Kyievi Solistidega.
Käesoleval ajal õpib Oliver Reykjaviki Kunstide Ülikoolis klaveri erialal, prof. Peter Mate juhendamisel.
Klarnetist ja helilooja Selvadore Rähni on üks tuntumaid Eesti klarnetimängijaid maailmas. Tegutsedes nii solisti, kammermuusiku kui ka orkestrandina on ta saavutanud tunnustust lisaks Euroopale ka Jaapanis, kus ta aastatel 1997–2005 tegutses Kyoto Sümfooniaorkestri klarnetirühma kontsertmeistrina, omades tähtajatut lepingut. Orkestri liikmena on ta lindistanud Jaapani rahvuslikule televisioonile ja raadiole ning plaadifirmale Arte Nova.
Aastatel 1985–1988 tegutses Rähni esimese klarnetistina Puhkpilliorkestris Tallinn. 1989. aastal osales ta Leningradi-Balti Akadeemia Sümfooniaorkestri töös ja kontsertidel Peterburis ja Pariisis. Aastatel 1989–1991 oli ta seotud Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga ning tegi kaasa orkestri kontserdireisid Saksamaale, Soome, Rootsi ja Venemaale. Hinnatud orkestrandina on ta mänginud esimest klarnetit külalisena mitmetes orkestrites, sh Pforzheimi ja Württembergi Kammerorkester, Kiievi Solistid, Poola Kammerfilharmoonikud, Tšehhi kammerorkester ning Osaka ja Yamanami festivali orkestrid. Erinevate orkestrite koosseisus on Rähni esinenud üle terve Euroopa, Venemaal ja Jaapanis. Juba 16-aastasena toimusid edukad esinemised solistina Wolfgang Amadeus Mozarti Klarnetikontserdiga Tallinnas ja teistes suuremates Eesti linnades ning Moskvas. Tähtsamad ülesastumised solistina on leidnud aset Tallinnas, Berliinis, Karlsruhes, Kyotos, Osakas, Tokios, Moskvas, Kiievis ja Stuttgartis. Kammermuusikuna on Rähni osalenud mitmetel festivalidel ning teinud koostööd Leipzigi Keelpillikvartetiga ning selliste interpreetidega nagu tšellistid David Geringas ja Tsuyoshi Tsutsumi, pianistid Michie Koyama, Petras Geniusas, Albert Atenelle, Tuuli Rähni ja Kalle Randalu jt. Ta on juhendanud meistrikursusi Islandil, Jaapanis, Hispaanias, Eestis ja Saksamaal.
Selvadore Rähni on õppinud klarnetit Georg Ots nimelises Tallinna Muusikakoolis Aleksander Rjabovi ja Illar Aigro juhendamisel (1983–1986) ning Tallinna Riiklikus Konservatooriumis Rein Karini ja Vahur Vurmi juures (1986–1991). Aastatel 1991–1997 jätkusid õpingud professor Wolfgang Meyeri juhendamisel Karlsruhe Muusikakõrgkooli magistrantuuris ning seejärel doktorantuuris, mille lõpetas 2001. aastal kõrgeima võimaliku hinde ja kiitusega. 1996. aastal tegutses ta professor Meyeri assistendina Karlsruhe Muusikakõrgkoolis. Lisaks on ta aastatel 1993–1997 täiendanud end Pariisis professor Alain Damiens’i juures.
Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli õpilasena saavutas Rähni 1984. aastal esikoha noorte klarnetimängijate konkursil Tallinnas ning võitis kahel heliredelite ja etüüdi konkursil esikoha kõikide puhkpillimängijate seas. Aastal 1990 jõudis Eesti Riikliku Puhkpillimängijate konkursil kõrgeimate punktidega finaali, ent pilli rikke tõttu oli ta sunnitud osavõtu katkestama. Sellest hoolimata pälvis eripreemia parima etteaste eest esimeses voorus, esimene koht konkursil jäi välja andmata.
2025. aastal andis Selvadore Rähni koos pianistist abikaasa Tuuli Rähniga välja CD Brahmsi klarnetimuusikaga. 2019. aastal ilmus Estonian Record Productionsi märgi alt album prantsuse XX sajandi klarnetimuusikaga. Heliloojana ta on välja andnud klaverialbumi “Pildid minu elust” (ERP 2010) ning laulud: “ “Jõuluvalgus”, “Unelaul sõjaaja lastele” ning selle ingliskeelne versiooni “Stand With Me”.
Mikk Murdvee on väljapaistev eesti dirigent ja viiuldaja. Õpinguid alustas ta Tallinna Muusikakeskkoolis Niina Murdvee ja Harald Aasa viiuliklassis. 1998. aastal astus Mikk Murdvee Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiasse ning aastast 1999 jätkas õpinguid Sibeliuse Akadeemias Helsingis prof Mari Tampere-Bezrodny juhendamisel. Viiulieriala lõpetas ta kõrgeima hindega 2005. aastal.
Viiuliõpingute kõrval alustas ta 2002. aastal Sibeliuse Akadeemias ka dirigeerimisõpinguid Leif Segerstami, Jorma Panula ja Atso Almila juhendamisel. Dirigeerimisklassi lõpetas Mikk Murdvee 2007. aastal. Samuti on ta end täiendanud Paavo, Neeme ja Kristjan Järvi, Eri Klasi ja paljude teiste meistrikursustel.
Jäädes peale õpingute lõppu küll elama Helsingisse, on Mikk Murdvee tihedalt seotud eesti kultuurieluga. Ta on esinenud viiulisolistina muuhulgas ERSO, Tallinna Kammerorkestri, EMTA sümfooniaorkestri ja Sibeliuse Akadeemia Sümfooniaorkestri ees. Mikk Murdvee on juhatanud ERSO-t, Tallinna Kammerorkestrit, Pärnu Linnaorkestrit ja Haapsalu Festivaliorkestrit, samuti on ta olnud sage külaline Rahvusooperis “Estonia”. Väga oluline on olnud tema töö Tallinna Muusikakeskkooli sümfooniaorkestriga, mille peadirigent oli ta aastatel 2011-2015, viies orkestri väga kõrgele kunstilisele tasemele.
Töö kõrval Eestis on Mikk Murdvee pidevalt tegev erinevate Soome orkestritega. Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestri peadirigent oli ta 2007-2017. Murdvee juhatusel käis orkester kontserditurneedel Rootsis, Taanis, Saksamaal, Poolas ja Eestis ning andis palju edukaid kontserte ja salvestas kaks CD-d.
Soomes on Mikk Murdvee juhatanud veel Helsingi Linnaorkestrit, Tampere Filharmoonikuid, Oulu Sümfooniaorkestrit, Turu Filharmoonikuid, Kuopio, Lappeenranta ja Seinäjoki Linnaorkestreid ning Pori Sinfoniettat.
Eriliseks saavutuseks võib pidada rohkearvulise osavõtjaskonnaga konkursi läbimist ning Esa-Pekka Saloneni assistendiks saamist Londoni Philharmonia Orchestra juures. Suvel 2010 dirigeeris ta Ilkka Kuusisto uudisooperi “Taipaleenjoki” maailmaesiettekannet festivalil Ilmajoen Musiikkijuhlat. Etendused jätkusid ka aastal 2011 ning 2012.
Koostöös firmaga Toccata Classics on Mikk Murdvee ja Helsingi Ülikooli sümfooniaorkestriga salvestatud CD soome helilooja Ernst Mielcki teostega. Väga tänuväärseks tuleb pidada Mikk Murdvee tööd Londonis resideeruva eesti helilooja Mihkel Keremi loomingu propageerimisel. Keremi loomingut on ta juhatanud mitmete orkestritega, sealhulgas Pärnu Linnaorkestriga ning hiljuti ilmusid CD-d Mihkel Keremi teostega Inglise firmalt Toccata Classics – ühel CD-l juhatab Mikk Murdvee Keremi 3. sümfooniat ning soleerib tema Lamento’s (ERSO ja TKO), teisel CD-l esitab koos pianist Sten Lassmanniga Keremi viiulisonaate.
Murdvee on Eesti Festivaliorkestri ning Soome Rahvusooperi Orkestri liige. Aastast 2011 on Mikk Murdvee ka Sibeliuse Akadeemia dirigeerimisosakonna tunnitasuline õppejõud.